top of page

מה קורה לנו בגוף כאשר מתבוננים ומרוכזים

כאשר האדם מתבונן במראה מרהיב בצורה בלתי רגילה כגון נוף עוצר נשימה או כאשר אנו נמצאים במאורע מפתיע , ההכרה והגוף חווים חוויה בעלת אופי מיוחד ואחר. אפשר לקרוא לרגע הזה של חוויה בשמות כגון: תדהמה,השתאות,עצירה,פליאה,אושר,נוכחות,מודעות ואפילו אגזים ואומר תחושת ריקות .

התגובה הגופנית הזו של התבוננות ביופי מרהיב ניכרת בביטוי "נשמטה ליסתו מפיו" חווית איחוד בין אובייקט לסובייקט. מצד אחד המתבונן המודע ומצד שני יופי מרהיב עין, יש שיאמרו שזוהי נוכחות אמיתית ברגע. (במציאות). זהו מצב מנטלי ללא חשיבה, אין בו ניתוח ואנליזה.וגם אין בו מילים הממלאות את ההכרה בתכנים.


התאחדות טוטלית בין המתבונן למושא ההתבוננות , בין הנוף עוצר הנשימה לבין האדם אשר מתבונן בו. בין ההכרה ליופי הבריאה. מבחינה נפשית בחוויה הזו של יופי מרהיב ומופלא כל החושים יתמזגו לאיחוד עם מושא החוויה ולא תתקיים חוויה של אגו מופרד הרואה את הנוף.

תרגולי יוגה, מדטציה וכל תרגולי הריכוז , הנוכחות, וה"מיינדפולנס" מבקשים דרך תרגול להגיע למצב זה של איחוד,חיבור ופליאה . כאשר המתבונן מתרכז באופן אבסולוטי באובייקט ניתן להכין את הקרקע ,להכין את הגוף/נפש לחוויית אחדות כזו מופלאה. לדוגמא בשיטת האשטנגה יוגה(ההטהה יוגה) יבקשו להביא את הריכוז למלוא הפוטנציאל עם הסטת תשומת לב לרחש שמשמיעה הנשימה , הפניית מבט לנקודות מסוימת בכדי לאמן את המבט הפנימי (הריכוז) להתמקד בנקודה אחת ולא לזוז ממנה ואפילו שימוש בתנוחות גוף מסובכות הדורשות פיתוח תשומת לב וריכוז ואיזון

כאמור רגע כזה גורם ללסת ליפול, התגובה הפיזית הזו היא חלק משרשרת אירועים פסיכופיזיים המלווים מצב זה של התבוננות . מרתק ביותר הוא החך העליון של הפה. בעת החוויה עובר החך שינוי, יש התרחבות של הדפנות באזור הקרוב לשיניים, הרגעות הרקמה באזורים שונים ,בחך הקדמי הקשה וגם ובחך האחורי שנחשב לרך יותר אפשר לחוש במעין וואקום הנוצר בו.


המבנים האנטומים מסביב לחך העליון יגיבו אף הם: זוויות העיניים מתרוממות מעט, קצוות הפה יפנו מעלה למעין חיוך סמוי, האוזניים יפתחו וירפו מאחיזה. אפשר להוסיף לתגובות הפיזיות המתרחשות גם את המשפט " נעתקה הנשימה מפיו" עצירתה של פעילות הנשימה. משום שהגוף כולו הוא אורגניזם אחד שכל החלקים קשורים אחד אל השני התגובות ימשיכו ויתפשטו לכל הגוף, לכן תתקיים תגובה מיידית בשרירי רצפת האגן. על הקשר המיוחד בין האגן לראש כתבה ד"ר אידה רולף "מה שנמצא בשמיים משתקף במה שקורה על האדמה כשהדימוי לשמים זהו הראש , והאדמה מיוצגת ע"י האגן.

"בשמיים" ,שרשרת האירועים הפסיכופיזיים ישפיעו ישירות על המוח, ברגע שהחך העליון נרגע ,מתרחב ומרפה משפיע באופן ישיר על עצם הספיניוד שהזיזים שלה מגיעים אל חלל הפה.

עצם הספיניוד נחשבת לעצם מרכזית וחשובה בתוך הראש זו עצם גדולה בדמוי פרפר כאשר הקצוות שלה כאמור נמצאים בתוך הפה וכן באזור הרקות העיניים האף והאוזניים. בתוך העצם חבויה במבנה אנטומי מופלא " האוכף התורכי" שעליו נחה בלוטת יותרת המוח שנחשבת בתרבויות רבות כעין השלישת תושבת המודעות והאינטואציה. בלוטה מיוחדת זו מקושרת לשליטה בכל הבלוטות האחרות בגוף מעיין המלכה האחראית על הכימיה וההורמונים בגוף. כחלק מהתגובה לשחרור החייך בעקבות המראה המדהים עצם הספינוייד תאפשר התרחבות של מבנים במוח עד לשינוי מסביב לבלוטות המפרישות הורמונים אשר אחראיות על הרגשת נועם ורגיעה המציפים את הגוף.

אפשר לקדם ולנסות ליצור את החוויה באופן מלאכותי העשוי לעזור לגוף לרפא את עצמו , חוויה כזו מאופיינת בתגובה פארסימפאטתית המביאה את הגוף לרגיעה וריפוי. -אוסטיאופטים ,ואנשי אינטגרציה מבנית(רולפינג) משתמשים בטכניקות ידניות ובאמצעות מגע ויוצרים שינוי ברקמת גג הפה (חך עליון) הרחבה של החך בדרך של מגע ידני יצור מניפולציה כזו שתאפשר להתרחבות של המבנים האנטומים הסמוכים שחרור מתחים לשחרור מנטאלי והבאת התודעה לכאן ועכשיו.מתרגליי ההטהה יוגה מציגים טכניקה קיצונית שנקראת קהצ'רי מודרה מבוצע חיתוך הגיד המחזיק את הלשון (פרנום) ולאחריו אימון הלשון וחיזוקה יעביר היוגי את הלשון אחורה אל הלוע וינסה לטפס עם הלשון מעלה לאיזור הלוע מעבר לענבל לכיוון בלוטת ההיפופיזה וכך ידגדג את האיזור ויגרום לבלוטה לשחרר הורמונים לתודעה להכנס למצב של חוויה מופלאה שלדעת היוגיים הוא המצב הבסיסי של האדם[EC1] .


45 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page